नेपालकाे नयाँ नक्साबारे भारतले दियाे यस्ताे प्रतिक्रया

जेठ ७, काठमाडौं। भारतले नेपालले आज जारी गरेको राजनीतिक नक्शा आफूले अस्वीकार गर्ने बताएको छ। बुधबार विदेशमन्त्रालयका प्रवक्ता अनुराग श्रीवास्तवले विज्ञप्ति प्रकाशित गरी नेपालले भारतको समेत भूमि समावेश गरेर नक्शा जारी गरेको भन्दै त्यसलाई अस्वीकार गर्ने बताएका हुन्।

श्रीवास्तवले नेपालले आज एकतर्फी रूपमा जारी गरेको नक्शा ऐतिहासिक तथ्यमा आधारित नभएको पनि बताएका छन्। र, यो कार्य सीमा विवादलाई द्विपक्षीय कूटनीतिक वार्ताका माध्यमद्वारा हल गर्ने पूर्व प्रतिवद्धताको पनि विपरीत भएको बताएका छन्।

‘भूभागको यस्तो कृतिम विस्तारलाई भारतले स्वीकार गर्नेछैन’, विज्ञप्तमा भनिएको छ। यो विषयमा भारतको पहिलेदेखिको स्थिर अडानबारे नेपाललाई जानकारी भएको विज्ञप्तिमा उल्लेख छ। विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘भारतको सार्वभौमसत्ता र भौगोलिक अखण्डताको सम्मान गर्न आग्रह गर्दछौं।’

साथै सीमा मामिलाको समाधान गर्नका लागि नेपालको राजनीतिक नेतृत्वले सकारात्मक महोल बनाउने भारतले आशा राखेको पनि विज्ञप्तिमा छ।

यस्ताे छ विज्ञप्ती

May 20, 2020

In response to media queries on the revised map of Nepal released today by Government of Nepal, the Official Spokesperson Mr. Anurag Srivastava said,

” The Government of Nepal has released a revised official map of Nepal today that includes parts of Indian territory. This unilateral act is not based on historical facts and evidence. It is contrary to the bilateral understanding to resolve the outstanding boundary issues through diplomatic dialogue. Such artificial enlargement of territorial claims will not be accepted by India.

Nepal is well aware of India’s consistent position on this matter and we urge the Government of Nepal to refrain from such unjustified cartographic assertion and respect India’s sovereignty and territorial integrity. We hope that the Nepalese leadership will create a positive atmosphere for diplomatic dialogue to resolve the outstanding boundary issues.”

New Delhi
May 20, 2020